به گزارش مجله مواد شیمیایی شرکت مدار کار شیمی در سال 1382 در زمینه ی رنگ‌ های صنعتی و حفاظتی تأسیس‌ شده است. مهندس مجید یگانه ثمر مدیرعامل این شرکت رنگ حدود 30 سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند. وی نیز دبیر هیئت‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان است. تحولات اخیر بازار و تأثیرات آن بر صنف رنگ ازجمله دلایلی بود که با این تولید کننده و همچنین با نگاهی دیگر دبیر تعاونی تولیدکنندگان رنگ، گفت‌وگویی ترتیب دهیم.

ایشان اتحاد و همیاری را راه‌حلی برای گذار از تحریم‌ها دانست. همچنین گفتنی است که دبیر هیئت‌مدیره تولیدکنندگان تعاونی اعلام کرد: «تعاونی تولیدکنندگان رنگ با آغوش باز پذیرای عضو جدید است.»

در ادامه، مصاحبه کامل مجله مواد شیمیایی با مهندس مجید یگانه ثمر را می‌خوانید.

مجله مواد شیمیایی؛ لطفاً برای شروع پیشینه‌ای از فعالیت خود در این صنف بفرمایید؟


فعالیت خود را از سال 1369 در کارخانه رنگ‌سازی نقش درخشان شروع کردم که درزمینهی رنگ‌های ساختمانی فعالیت داشتیم. ما در شرکت نقش درخشان فعالیت خوبی در حوزه صادرات داشته‌ایم. همچنین دانش‌آموخته رشته علوم تکنولوژی رنگ از دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستم. در حال حاضر هم مدیریت شرکت مدار کار شیمی را بر عهده‌داریم. این شرکت تولیدکننده رنگ‌های صنعتی و حفاظتی است. همچنین به عنوان دبیر هیئت‌مدیره در تعاونی  تولیدکنندگان رنگ فعالیت دارم.  تعاونی توانسته‌است؛ در چند سال اخیر خدمات خوبی جهت هماهنگی بین تعاونی رنگ، مراکز علمی و پژوهشی، دانشگاه‌ صنعتی امیر کبیر،  پژوهشگاه پتروشیمی پلیمر، پژوهشگاه رنگ و سایر داشته باشد.

مجله مواد شیمیایی؛ لطفاً در مورد شرکت مدار کار شیمی توضیح دهید از چه سالی و چطور شروع فعالیت خود را شروع کردید؟

شرکت مدار کار شیمی در سال 1382 تأسیس شده است.  این شرکت اصولاً پایه رنگ‌های صنعتی و حفاظتی را تولید می‌کند که تمرکز فعالیت آن بر رنگ‌های حفاظتی است و با مراکزصنعتی و کارخانه‌های پتروشیمی به‌خصوص جنوب کشور فعالیت خوبی دارد.

مجله مواد شیمیایی؛ شما در حوزه صادرات هم فعالیت دارید؟ با کدام کشورها در ارتباط هستید؟

 بله؛ در حال حاضر صادرات به کشور افغانستان داریم؛ البته باید گفت که صادرات ما به این کشور به‌صورت محدود است.

 مجله مواد شیمیایی؛ تحولات اخیر تأثیرات بسیار بنیادی بر صنعت گذاشته وضعیت این روزهای رزین را چطور ارزیابی می‌کنید؟

کشور ما با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد؛ می‌تواند بازار خوبی برای صنعت رنگ و چسب ایران فراهم کند ولی متأسفانه تحریم‌هایی که به کشور اعمال شد باعث شد که یک سری مقررات بین‌المللی دست پای صنعت را به‌خصوص صادرکننده ببندد. این مشکل باعث شده که مانتوانیم محصولات تولیدی خود را به کشورهای دیگر صادر کنیم. دولتمردان باید به تمهیداتی بیندیشند تا بتوانند راهکارهایی را برای تسهیل این شرایط فراهم کنند.

 مجله مواد شیمیایی؛ با توجه شرایط اقتصادی این روزها تأمین مواد اولیه برای تمامی صنایع دشوار است شما مواد اولیه خود را چگونه تأمین می‌کنید؟

 بخش عمده مواد اولیه خود را از بازار داخلی تهیه می‌کنیم. در این خصوص باید گفت خوشبختانه تعداد تولیدکنندگان مواد اولیه در کشور افزایش پیداکرده‌اند و این باعث خشنودی کشور می‌شود. با افزایش تولیدکننده‌ها در داخل، دغدغه ما هم در مورد تأمین مواد اولیه کاهش‌یافته است. بخشی هم مواد اولیه خاص در این حوزه است که از بازارهای خارجی تأمین می‌شود.

مجله مواد شیمیایی؛ شما به‌عنوان دبیر تعاونی رنگ چالش‌ها و مشکلات این صنعت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در جلسات تعاونی مشکلات زیادی عنوان می‌شود که یکی از آن‌ها با توجه به شرایط تحریم‌ها تأمین مواد اولیه است. در مورد امور صنفی هم فعالیت‌هایی در حوزه تهیه مواد اولیه و بازارهای صادراتی انجام‌شده است. متأسفانه در صادرات مشکلاتی در قیمت اقلام انواع رنگ به وجود آمده است. درزمینه ی ارزش گذاری برای اقلام صادرات تعاونی با گذاشتن جلساتی تقریباً توانسته‌اند راهکاری برای این مشکلات بیابند. در زمینه ارتباطات بین صنعت و دانشگاه هم جلسات متعددی داشته‌ایم که به توفیقاتی ‌دست یافته‌ایم که درنتیجه آن با دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، مرکز پژوهشگاه پلیمر پتروشیمی و پژوهشگاه رنگ ارتباط برقرار کرده‌ایم. یکی از محورهای اصلی جلسات ما در مورد شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی است. در سال گذشته توسط "Fatipec" ( انجمن  تولیدکنندگان رنگ اروپا)  توانسته‌ایم؛ سمیناری تحت عنوان  "REACH"که قوانین زیست‌محیطی جدید دنیاست را طی دو روز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار کنیم. همچنین در خصوص مشکلات مواد اولیه راهکارهای ایجاد کرده‌ایم که بتوانیم با توجه به ارتباطی با پژوهشکده‌ها و دانشگاه، مواد اولیه را تولید کنیم تا تولید داخلی حمایت شود. مشکلات ما تماماً به خاطر تحریم‌ها نیست بلکه مشکلات داخلی هم مثل بوروکراسی اداری است. افزایش ارزش‌افزوده (مالیت بر مصرف) یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان است.

مجله مواد شیمیایی؛ از نگاهی دیگر؛ شما به‌عنوان تولیدکننده‌ی عضو تعاونی تولیدکنندگان رنگ از این تعاونی چه انتظاری دارید؟

تعاونی رنگ در  از سال 1361 که تأسیس شد با هدف اینکه بتواند مواد اولیه‌ای را که واحدهای تولیدکننده به‌سختی یا قیمت بالا چه از بازار داخل و خارج تأمین می‌کنند؛ با مناسب‌ترین قیمت عرضه کند. امروز هم این خواسته برای تولیدکننده‌ها وجود دارد تا بتوانند مواد اولیه را از طریق تعاونی باقیمت مناسب‌تر تهیه کنند. از طرفی خواسته‌های صنفی اعضا است که در ارتباطات با ادارات و مراکز دولتی  است که تعاونی بتواند با راهکارها و ارتباطی که با دولت‌ها واردات و وزارتخانه‌ها دارند این روند را تسهیل کنند.

 مجله مواد شیمیایی؛ با توجه به بازار داخلی چه تمهیداتی در برابر رقبا داشته‌اید؟

امروزه مصرف‌کننده داخلی بسیار آگاه است و می‌داند چگونه جنسی را خریداری کنند و خودشان کیفیت و قیمت مناسب را تشخیص می‌دهند.

مجله مواد شیمیایی؛ با توجه به این شرایط شما آینده‌ی این صنف را چطور می‌بینید؟

وضعیت این صنعت خب، بخشی از آن به قوانین دولتی و شرایط اقتصادی کشور مربوط می‌شود من امیدوارم با توجه به این مشکلات و سختی‌ها بتوانیم مواد اولیه‌ای را که از بازار خارجی دریافت می‌کنیم در بازارهای داخلی تولید کنیم و اقتصادمان را خودکفا کنیم.

مجله مواد شیمیایی؛ در مورد تعاونی تولید کنندگان رنگ بفرمایید؟

 در حال حاضر حدود 240 شرکت عضو تعاونی تولیدکنندگان رنگ هستند و تعدادی از شرکت‌های نو پا و قدیمی هستند که هنوز عضو تعاونی نشده‌اند. تعاونی می‌تواند در شرایط اقتصادی کمک و همراه تولیدکننده‌ها باشد. من اعلام می‌کنم تعاونی با آغوش باز پذیرای عضو جدید است چراکه هر چه تعداد ما بیشتر باشد، عملکرد ما بهتر و قوی‌تر در امور مختلف خواهد بود.

مجله مواد شیمیایی؛ آرزوی شما برای این صنعت چیست؟

کشور ما با توجه به اینکه منابع زیادی ازجمله نفت و منابع معدنی دارد؛  می‌تواند در صنعت رنگ پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشد. باید گفت که همه‌ی ما در یک کشتی هستیم چه مصرف‌کننده،  چه تولیدکننده و باید این دوران گذار را بگذرانیم و باهم اتحاد داشته باشیم تا بتوانیم با همیاری و همکاری شرایط بهتری را برای کشورمان رقم بزنیم.