بازار های پتروشیمی آسیا در روز دوشنبه با افت 30 درصدی ارزش نفت خام لغزیدند، که این اتفاق به دنبال کاهش سنگین قیمت های نفت از سوی عربستان سعودی بود که خود می تواند آغاز گر جنگ تمام عیار قیمت نفت در برابر افت شدید تقاضای جهانی در میان شیوع ویروس کرونا باشد.

به گزارش مجله مواد شیمیایی؛ جنگ قیمت نفت میتواند ریسک نزولی اقتصاد جهانی را تشدید کند، که در حال حاضر با روند نزولی طولانی مدت یا حتی رکود مواجه شده است.

قیمت های نقدی خوراک نفتا 25 درصد افت کرد، در حالی که بنزن آروماتیک ها شاهد افت 15 درصدی بود، و پاراکسیلن، کاهش بیش از 10 درصد و ایزومر گرید زایلن افت 15 درصدی را ثبت کردند، که همگی افت شدید نفت خام صنایع بالادستی را دنبال کردند.

در بازار های معاملات آتی چین، مونو اتیلن گلیکول، متانول، پلی پروپیلن و پلی اتیلن افت کردند. همه آن ها به ترتیب بیشترین جابجایی قیمتی روزانه را داشتند، که موجب توقف موقت در تجارات شدند.

اواسط روز، قیمت نفت برنت به میزان سنگین 12/03 دلار کاهش یافت و به 33/24 دلار در هر بشکه رسید، و در پایان روز، کار خود را با 31/02 دلار در هر بشکه به پایان رساند؛ در حالی که نفت خام آمریکا افت 11/42 دلاری داشت و به 29/86 دلار در هر بشکه رسید. 

با افت بیش از 31/5 درصد در یک روز کاری، نفت برنت شدیدترین درصد افت خود را از 17 ژانویه 1991 ثبت کرد و به قیمت هایی که آخرین بار در فوریه 2016 مشاهده شده بود، رسید. 

طبق گفته شی جیانیوئی، تحلیلگر ارشد نفت خام در بازار سهام چینی ها، فروش مضطربانه از ترس رکود، قیمت های نفت خام را کاهش داده است.

شی تخمین زد که فراوانی عرضه نفت خام در حال حاضر به میزان 4 میلیون بشکه در روز میباشد. 

شی گفت، که برای چین، که در میان بزرگترین مصرف کنندگان نفت خام جهان است، موقعیت بسیار مناسبی است تا با آمریکا – که بزرگترین تولیدکننده نفت خام است – مذاکره مجدد کند تا تعرفه ها را بازگرداند.

قبل از اینکه فاز اول موافقتنامه تجاری در اوایل سال محقق شود، این دو غول اقتصادی از ژوئیه 2018 درگیر جنگ تجاری بودند.

قیمت نفت بعد از اعلام شرکت سعودی آرامکو –بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان – در 7 مارس با اعلام کاهش قیمت 6 تا 8 دلار در هر بشکه در سراسر منطقه و برنامه آن برای افزایش تولید تا میزان 2 میلیون بشکه در روز شکست، که این اتفاقات به دنبال شکست صحبت های اوپک برای کاهش شدیدتر تولیدات در میان فراوانی عرضه جهانی بود. 

به نظر میرسید این اتفاق عمدتا در جهت به دست آوردن سهم بازار بعد از روسیه، سومین تولیدکننده بزرگ نفت خام – بود، که پیشنهاد کاهش تولید 1/5 میلیون بشکه در روز در جلسه اوپک در 6 مارس، رد شد.

نگرانی ها بر سر روند نزولی جهانی طولانی مدت در میان تلاش ها برای کنترل شیوع سریع ویروس کرونا، که اواخر سال گذشته در شهر مرکزی ووهان چین پدیدار شد، ادامه میابد.

تا امروز، قربانیان جهانی این اپیدمی شبیه به آنفولانزا، بالای 3800 نفر ایستاد، و تعداد مبتلایان در بیش از 100 کشور جهان در بالای میزان 110000 نفر قرار گرفت.

ایتالیا، ایران و کره جنوبی، بیشترین تعداد قربانیان و مبتلایان را خارج از چین دارند.