وبسایت icis در گزارشی به بررسی بازار محصولات پلی اتیلن ترفتالات در سه ماهه چهارم سال گذشته پرداخت.

به گزارش مجله مواد شیمیایی؛ وبسایت icis در گزارشی به بررسی بازار محصولات پلی اتیلن ترفتالات در سه ماهه چهارم سال گذشته پرداخت و نوشت عرضه این محصول در این بازه زمانی با کاهش در سطح جهان روبرو شد.

بر اساس این گزارش کمبود تقاضای فصلی از یک سو و تعمیر و نگهداری کارخانجات در سه ماهه چهارم از سوی دیگر دو عاملی بودند که میزان عرضه را کاهش داده اند.

این گزارش افزود برخی تولیدکنندگان چینی به دلیل حاشیه سود پایین و کاهش تقاضا حتی میزان تولید خود را کاهش داده اند و این در حالی است که موجودی انبار برای این تولیدکنندگان صعودی بوده و پیش فروش ها نیز کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش با شروع فصل زمستان برای کشورهایی که در نیمکره شمالی قرار دارند تقاضا به دلیل شرایط فصلی کاهش یافته است.

بخشی از تقاضای پشتیبانی معمولاً در فصل تابستان برای کشورهایی که در نیمکره جنوبی قرار دارند ایجاد می شود اما امسال این میزان تقاضا نیز پایین بود.

به عبارتی یکی دیگر از دلایل تقاضای پایین کاهش پیش فروش ها بود زیرا بسیاری از خریداران هنوز موجودی کافی را از محموله های پیش خریداری شده در انبار نگه داشته اند با این حال در اروپا در این دوره زمانی به دلایلی مانند پایین بودن رشد اقتصادی و شرایط آب و هوایی نامساعد تقاضا با کاهش روبرو شد.

گفته می شود این امر باعث شد تا قیمت ها پایین باشد و پیش خریدها نیز چندان فعال نباشد. با این حال پیش بینی می شود طی نیمه اول سال ۲۰۲۰ این مشکل برطرف شود و تقاضا به مدار خود بازگردد.

در آمریکای لاتین عرضه پلی اتیلن ترفتالات (PET) در سه ماهه چهارم سال 2019 به میزان کافی صورت گرفت و پیشنهادات فراوان به ویژه در آمریکای مرکزی و جنوبی ثبت شد. کاهش خریدها در آمریکا به دلیل کندی اقتصاد جهانی و تقاضای پایین فصلی، اما باعث شد تولید کنندگان مکزیکی و آسیایی خرید بهتری انجام دهند .

بر اساس این گزارش تقاضای PET در آمریکای لاتین در سه ماهه چهارم سال 2019 علیرغم شرایط جوی مناسب تر و عرضه های بهتر نسبت به آمریکای جنوبی کاهش یافته است.

کندی جهانی و مسائل سیاسی و اقتصادی منطقه ای در چندین کشور باعث کاهش چشمگیر تجارت این محصول شده است. در ایالات متحده عرضه پلی اتیلن ترفتالات (PET) در سه ماهه چهارم سال 2019 به دلیل کندی که در این کشور در نتیجه جنگ تجاری طولانی با چین مشاهده شد، افزایش یافت اما تقاضا برای آن چندان بالا نبود.

عرضه فراوان به عرضه فراوان و کاهش قیمت کمک کرده و مشخص نیست که آیا کاهش نرخ بهره به تعادل در بازار کمک خواهد کرد یا خیر. از طرفی با سرد شدن هوا، کاهش تقاضای فصلی نیز به کاهش کلی سطح تقاضا کمک کرده است.


منبع: اینپیا