بازار های پلی پروپیلن و پلی اتیلن بعد از افت در نیمه دوم دسامبر بعد از دو ماه روند نزولی در ترکیه، شاهد سیر صعودی ثابت بودند. در حالی که محدودیت عرضه قیمت ها را به بیشترین میزان خود از ژوئیه تا اوت 2019 رسانده است، معامله کنندگان به دنبال این جواب اند که آیا این روند صعودی در میان مدت حفظ خواهد شد یا خیر. 

به گزارش مجله مواد شیمیایی،قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی از آغاز سال 2020، 7 تا 9 درصد افزایش یافته اند. قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن رافیا و فیبر به ترتیب از آغاز سال در حدود 7 درصد (71 دلار در هر تن) و 8 درصد (98 دلار در هر تن) افزایش یافته اند.

عرضه همزمان با کاهش تولیدات برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده به دنبال خالی کردن انبار ها در نیمه اول دسامبر توسط تولیدکنندگان، کاهش یافته است. این امر همچنین تقاضا از سوی تبدیل کنندگان که سال را با حداقل ذخایر آغاز کردند، افزایش داد. 

طبق داده های ChemOrbis ، برتری قیمتی پلی پروپیلن ترکیه بر چین به بیشترین میزان خود در 2 سال اخیر رسیده است. در این هفته قیمت های پلی پروپیلن رافیا و فایبر وارداتی در ترکیه به بیشترین میزان خود در 6 ماه اخیر رسید. علاوه بر آن، برتری قیمتی آن ها بر چین به میزان حدودی 135 دلار در هر تن افزایش یافت. 

این امر به این دلیل است که افزایش قیمت ها با تکیه بر تشدید محدودیت ها تا فوریه ادامه پیدا کرد. برخلاف آن، بازار پلی پروپیلن چین از تعطیلات طولانی مدت خود با روند ضعیفی بازگشت.

بازار های پلیمر آسیب دیده از ویروس کرونا، افزایش ذخایر داخلی و تزلزل بازار بورس دالیان، همگی جو پلی پروپیلن را تحت فشار قرار دادند. تولیدکنندگان پلی اتیلن خاورمیانه ای نبود تخصیصات را دلیل عدم افزایش تازه قیمت ها دانستند. 

در این ماه، روند صعودی پلی اتیلن به دلیل تعطیلی واحد ها که برای دوره ژانویه تا فوریه برنامه ریزی شده بود، تقویت شد. نه تنها کاهش فشار انبار ها از سوی عرضه کنندگان آمریکایی، بلکه کاهش عرضه در خاورمیانه، فروشندگان را وسوسه کرد تا قیمت های خود را برای دومین ماه متوالی افزایش دهند.

طبق داده های Chemorbis، از ابتدای سال 2020، قیمت های پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین فیلم وارداتی در ترکیه به میزان تقریبی 8 تا 10 درصد (72 تا 95 دلار در هر تن) افزایش یافته اند. قیمت های پلی اتیلن سبک نیز در این دوره به میزان حدودی 5 درصد افزایش یافتند. طبق میانگین داده های ChemOrbis، بازار پلی اتیلن در حال حاضر در بیشترین میزان خود در 6 تا 7 ماه اخیر به سر میبرد. باید به این اشاره کرد که، برتری قیمتی پلی اتیلن وارداتی در ترکیه نسبت به چین، 55 تا 65 دلار در هر تن است.  

عرضه های تحویل فوری برای پلی اتیلن سبک خطی محدود است، و عرضه این محصول از ماه گذشته دچار کمبود بوده است. تعدادی از خریداران نیز تایید کردند که پلی اتیلن سبک با محدودیت عرضه مواجه است. معامله کنندگان اشاره داشتند: «تحویل محموله های آمریکایی از قبل خریداری شده به نوعی به تعویق افتاده است. این امر، به خصوص عرضه پلی اتیلن سبک خطی را محدود نگاه میدارد.»

روند هفته های آتی در میان نشانه های ضعیف از چین تحت بررسی است. معامله کنندگان ترکیه ای با تمام وجود به دنبال این هستند که آیا پلی اولفین از طرفی با عرضه اندک و از طرف دیگر دورنمای تیره چین، روند مناسب خود را حفظ خواهد کرد یا خیر. 

به این ترتیب، وضعیت ضعیف در چین انتظارات از افزایش قیمت ها در ترکیه را تحت الشعاع قرار داده است. علیرغم ایده هایی مبنی بر اینکه شیوع ویروس میتواند تقاضا برای پلیمر های مورد استفاده در پزشکی را تقویت کند، جو بازار نشان از ضعف بیش از پیش دارد.  

از آنجایی که شرکت های چینی در جهت کنترل شیوع ویروس از کارکنان خود خواسته اند تا از خانه به کار خود ادامه دهند، فعالیت های تجاری هنوز به طور کامل به روند نرمال خود بازنگشته است. علاوه بر این، نمایشگاه تجاری Chinaplas سال 2020 به تعویق افتاد. معامله کنندگان بر این باورند که تاثیر شیوع ویروس بر بازار تا پایان سه ماهه اول مشخص خواهد شد.  

چین در هفته اول بعد از تعطیلات با ذخیره بیش از 1 میلیون پلی اولفین، علاوه بر ظرفیت های جدید در کشور، مواجه شد. به نظر میرسد بازار ساکت پلی پروپیلن و پلی اتیلن و همچنین کاهش قیمت های انرژی، دیگر فاکتور هایی باشند که بازار را تحت فشار قرار داده اند. تحت این شرایط، معامله کنندگان ترکیه ای اعتقاد دارند که احتمال میرود روند صعودی در کوتاه مدت متوقف شود، و اشاره میکنند که روند بازار آنقدر که ادعا میشود مناسب نیست. آن ها اظهار داشتند: «از آنجایی که تقاضا به دلیل محدودیت عرضه تقویت شده بود و نه به خاطر تقاضای نهایی، فعالیت ها آرام شد.» 

یکی از بسته بندی کنندگان اظهار داشت: «احتمال میرود قیمت های پلی پروپیلن به دلیل افزایش برتری قیمتی ترکیه بر چین، تحت فشار قرار بگیرند.» با این وجود، تاجران متصورند که احتمالا محدودیت عرضه تا آوریل بهبود نیابد، که این امر اگر قیمت ها را بیشتر نکند، نزدیک به میزان های فعلی نگه میدارد. محدودیت عرضه مصری علاوه بر محدودیت ها از سوی عربستان سعودی و روسیه میتواند بازار را تحت تسخیر خود نگاه دارد. آن ها اضافه کردند، منابع پلی اتیلن ایرانی و ازبک به مقدار مورد انتظار فعال نبوده اند، و به علاوه پیش از این عرضه از خاورمیانه محدود بوده است.