در جلسه مشترک انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و سازمان امور مالیاتی بر ضرورت افزایش شفافیت در همه ابعاد برای تنظیم کامل بازار تاکید شد

 

به گزارش مجله مواد شیمیایی؛ روز چهارشنبه سی‌ام بهمن‌ماه به درخواست انجمن ملی پلیمر ایران نشستی با حضور مدیران سازمان امور مالیاتی و رئیس هیأت مدیره انجمن ملی پلیمر ایران آخرین اوضاع در بازار و صنعت پلیمر در کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همچنین شرایط کلی معاملات و همچنین نقاط ضعف و قوت وضعیت بازار مورد موشکافی قرار گرفت.
 
اختلاف قیمت‌ها بین بورس کالا و بازار آزاد یکی از مهمترین مباحثی بود که در این نشست مطرح شد و البته عدم شفافیت معاملات و وجود واسطه‌گری در این بازار مهم با احتساب مشکلات پیش‌روی واحدهای صنعتی به بحث گذارده شد.
 
در این نشست بر به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات موجود و وضعیت تولید واحدهای صنعتی تأکید شد و همچنین توافق اولیه برای اصلاح شرایط بازار با محوریت شفافیت حداکثری اطلاعات حاصل گشت.
 
دکتر سعید ترکمان رئیس هیأت مدیره انجمن ملی پلیمرها ایران ضمن تشریح داده‌های اثرگذار اصلی بر بازار از نیاز بیشتر به شفافیت اطلاعاتی تأکید کرد و عنوان داشت: هنوز بسیاری از واحدهای تولیدی در کشور تمامی یا بخشی از مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار آزاد خریداری کرده که از یک سو قیمت‌های بالاتری را باید بپردازند و از سوی دیگر به یک مقاومت ذاتی در برابر شفافیت مالیاتی منتهی شده است. این روند در نهایت دشواری‌های بیشتری را برای واحدهایی به همراه خواهد داشت که از شفافیت مالیاتی برخوردار بوده و تلاش می‌کنند تا بیشترین حجم تولید خود را با فاکتور رسمی به فروش برسانند.
 
از سوی دیگر روند فعلی موجب خواهد شد تا سرعت رشد صنایع تکمیلی محدود شود زیرا واحدهای کوچک‌تر با حجم خرید محدود مواد اولیه از بورس کالا نمی‌توانند بار توسعه سریع این صنعت را در مقایسه با اقصی‌نقاط جهان بر دوش بکشند اما در برابر آن واحدهای بزرگ‌تری که از شفافیت مالیاتی برخوردار هستند نیز با توجه به رعایت ساز و کارهای قانونی، در فروش محصولات خود در بازار آزاد بعضاً با مشکل روبه‌رو می‌شوند. در خصوص خرید مواد اولیه از بورس کالا و فروش در بازار آزاد اوضاع متفاوت است و برخی از سودآوری غیرقابل قبولی برخوردار هستند که البته زیر ذره‌بین نهادهای متولی قرار دارند و این شرایط این‌گونه نخواهد ماند.
 
در این جلسه مقرر شد تا نتیجه تحقیقات از سوی دفتر طراحي و تحليل نظام اطلاعات و فرآيندهاي مالياتي اعلام شده و ساز و کارهای مورد نیاز به کار گرفته شود.


منبع:اینپیا